Головна >>> Допомога >>> Отруєння грибами >>>

МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ  НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ 
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Прес-служба
ГУ МНС України
в Запорізькій області

Отруєння грибами

На жаль, із року в рік отруєння грибами в Україні носить масовий характер. За даними МОЗ, вже у поточному році в нашій країні за допомогою до лікарів звернулися 203 особи, з них 28 дітей до 14 років, померло 24 особи. У 2008 році внаслідок отруєння грибами постраждало 178 осіб, з них 33 дитини, померло 12 осіб, з них 3 дітей. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду.

Основні причини отруєнь:

 • вживання отруйних грибів;
 • неправильне приготування умовно їстівних грибів;
 • вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
 • вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

  Застерігаємо! Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків. Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.

  Не збирайте гриби:

 • якщо не впевнені, що знаєте їх, якими б апетитними вони не здавалися;
 • поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційне небезпечних зонах;
 • невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;
 • з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих;
 • ніколи не збирайте пластичні гриби, отруйні гриби маскуються під них;
 • "шампіньйони" ("печериці"), у яких пластинки нижньої по верхні капелюшка гриба білого кольору.

  Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, вони не завжди відповідають дійсності.

  Не куштуйте сирі гриби на смак.

  Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена землею - викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.

  Гриби підлягають кулінарному обробленню в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.

  При обробленні кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

  Обов'язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління,- грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетеся гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.

  Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

  Гриби (зеленушка, синяк-дубовик та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.

  Значна кількість грибів, які досі вважалися їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд - також може статись отруєння.

  Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов'язково прокип'ятіть 10-15 хвилин.

  Увага! Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:

 • "Усі їстівні гриби мають приємний смак". "Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні - приємний";
 • "Усі гриби в молодому віці їстівні", а "Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів";
 • "Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби". "Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні", а "Отрута з грибів видаляється після кип'ятіння протягом кількох годин";
 • "Сушка, засолювання, маринування, теплове кулінарне оброблення знешкоджують отруту в грибах".

  Перша допомога при отруєнні грибами

  Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) - з'являються через 1-4 години після вживання грибів, залежно від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості грибів, які людина з'їла. Біль та напади нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

  Якщо з'явилася підозра на отруєння грибами, викличте "Швидку медичну допомогу". Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; надавіть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; коли промивні води стануть чистими прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок).

  Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.

  З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби і проведіть їм профілактичні заходи.

  ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишківнику.

  Запам'ятайте, що отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Врятування життя потерпілого залежить від своєчасного надання йому допомоги.

  В будь-якому разі, треба серйозно замислитися: чи варте таке сумнівне задоволення вашого життя, життя ваших близьких, ваших дітей?!!

  ПРИ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ ТА ПОДІЯХ ТЕЛЕФОНУЙТЕ "101"!