Головна >>> Допомога >>> Грип - легка хвороба для більшості >>>

ГРИП - ЛЕГКА ХВОРОБА ДЛЯ БІЛЬШОСТІ


Ю.Трофімов

I. Що відбувається в області? Який вид грипу нам загрожує?

Сьогодні епідемія ГОСТРОЇ РЕСПІРАТОРНОЇ ВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ. І всі повинні пам'ятати, що тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Це грип сезонний, свинячий, бджолиний, пандемічний, або це взагалі не грип - це не важливо. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-краплинним шляхом. Звідси і конкретні дії.

II. Можливо вберегтися від захворювання?

Якщо ви зустрінетеся з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з'являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або ви вакцинуєтеся. Щеплення можливо лише від сезонного грипу. Проте, мати захисні антитіла до тих трьох вірусів, які входять до складу сезонної вакцини, краще, ніж не мати взагалі жодних. Джерело вірусу - людина і лише людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Звідси і карантин, направлений на відокремлення людей і особливо дітей.

III.Які лікарські препарати краще застосовувати для профілактики грипу?

Жодних ліків з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто жодні пігулки не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Всі ці нібито "противірусні засоби", стимулятори імунітету і вітаміни, все, що в аптеках пропонують - все це ліки з недоведеною ефективністю.

Маска. Потрібна річ, але не панацея. Обов'язково має бути на хворому, якщо поруч здорові і на здоровому, якщо поруч хворі: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом.

Руки хворого - джерело вірусу не менш значиме, чим рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий торкається предметів довкола себе, і ви також торкаєтесь їх руками, звідси вірогідність захворіти ГРВІ.

Не чіпайте свого обличчя. Мийте руки, часто, багато, постійно носіть із собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуєтеся!

Повітря!!! Вірусні частки часом зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво гинуть в прохолодному повітрі, вогкому і рухомому. Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально, а маску надіньте перед входом в автобус, офіс або магазин.

Стан слизових оболонок!!! Основний захисний бар'єр для вірусів. У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує роботу т.з. місцевого імунітету - захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизисті оболонки пересихають - робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр і людина може захворіти при контакті з вірусом. Головний ворог місцевого імунітету - сухе повітря.

IV. Якщо я правильно розумію, є вірогідність не захворіти. А все ж якщо не повезло - як правильно лікуватися?

Епідемії трапляються щорік, але хворіємо ми дуже рідко тому, що ГРИП - ЛЕГКА ХВОРОБА ДЛЯ БІЛЬШОСТІ.

Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема - це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався. Тобто:

1.Тепло одягнутися, але в кімнаті прохолодно і волого. Температура близько 20 °С, вологість 50-70%. Мити підлогу, зволожувати, провітрювати.

2. Пити!!! Пити багато. Температура рідини рівняється температурі тіла. Компоти, морси, чай, соки. Ідеально для пиття - готові розчини, які продаються в аптеках і мають там бути: регідрон, гастроліт і так далі. Купуйте, розчиняйте за інструкцією, пийте.

3. Ніс часто промивати сольовими розчинами (1 чайна ложка звичайної солі на 1 літр кип'яченої води).

4. Всі "відволікаючі процедури" (банки, гірчичники, парити ноги і т.д.- якщо температура невисока).

5. Якщо температура висока - лише парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин.

6. І жодних антибіотиків призначених самостійно. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

Ніде в цивілізованому світі не застосовуються: оксолінова мазь, анаферон, афлубін, стимулятори імунітету, краплі інтерферону та багато інш.

ЗАВЖДИ консультуйтеся з лікарем!!!

Ніякого особливо важкого вірусного захворювання в області немає. За даними на ранок 10 лютого, в області, починаючи з 01.11.2010 захворіло 164 055 осіб, госпіталізовано 2821 осіб. Смертельних випадків нема.

Пневмонія - головна причина смерті людей під час епідемії у всіх країнах і у всі часи. Пневмонія ускладнює перебіг більшості хвороб і травм.

Але ми твердо повинні знати і розуміти що ГРВІ найпоширеніша і легка хвороба. Що вимагає спокою і абсолютно конкретних елементарних дій, цілком доступних людям з будь-яким рівнем матеріального добробуту.

Будьте здорові!

Ю. Трофімов
Начальник сектора охорони здоров'я
та медико-біологічного захисту
Головного управління МНС України в Запорізькій області