Головна >>> Допомога >>> Грибник, як і сапер... >>>

Грибник, як і сапер, помиляється лише один раз!


Головне управління МНС в Запорізькій області повідомляє, що за 6 місяців нинішнього року в області зареєстровано 4 випадки отруєння дикорослими неїстівними грибами з 5 потерпілими, 1 людина - померла.

Україна відноситься до країн, в якій вживання дикорослих грибів є традиційним, але Запорізька область не є безпечним середовищем щодо збирання та споживання грибів. За декілька десятків років наші промислові гіганти так занапастили зовнішнє середовище, що стало шкідливим навіть дихати.

Збирання грибів в лісозахисних смугах, біля автошляхів може закінчиться теж небажаними наслідками. В ці гриби потрапляють токсичні речовини вихлопних газів автотранспортних засобів та інші отруйні речовини.

Гриби відрізняються дивовижною мінливістю обміну речовин, який реагує на будь-які зміни в оточуючому середовищі, здатністю вибірково поглинати такі важкі метали як кадмій, свинець, ртуть або цинк, до того ж у великих кількостях. Що стосується радіонуклідів, то гриби накопичують їх у тисячу разів активніше, ніж будь-яка рослина.

Всі грибники добре знають про існування отруйних грибів, при цьому кожен з них впевнений, що зможе відрізнити їх від їстівних. Більшість людей, які вижили після грибного отруєння, стверджують, що збирали лише їстівні гриби.

Найбільше насторожує те, що постійно серед отруєних грибами є діти, врятувати їх вдається дуже рідко. Із 100 дітей, які отруїлися грибами, 5 - 6 гинуть, а 25 - 30 стають інвалідами на все життя!

Однією з основних причин смертельних випадків є запізніле звертання за медичною допомогою. Якщо вже трапилася біда і ви почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких, то відразу ж викликайте "швидку допомогу" та починайте промивати шлунок водою з марганцем. Навіть незважаючи на можливе тимчасове полегшення Вашого стану негайно зверніться до найближчої лікувальної установи. Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Надійний спосіб уникнути отруєнь грибами - відмовитись від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживати штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах. Не купуйте дикорослі гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. В зарубіжних країнах дикорослі гриби не споживають як харчовий продукт, тому випадків отруєнь грибами не спостерігаються.

Ю. Трофімов
Завідувач сектора охорони здоров'я та медико-біологічного захисту
Головного управління МНС України в Запорізькій області